אדינבורו: העיר העתיקה – מלך הרחובות

0

שישים סמטאות, חמישה רחובות, שני ארמונות ומייל אחד מלא בכל טוב. סיפורה של אדינבורו מתחיל במייל המלכותי, הבסיס של העיר העתיקה, וממשיך ברחובות ובבניינים הנוטפים היסטוריה עשירה. לקראת סוף המאה העשרים זכתה העיר העתיקה של אדינבורו לתחייה מחודשת והיום היא יפה מתמיד

העיר העתיקה היא לבה של אדינבורו. כאן החל להתגלגל סיפורה של האומה הסקוטית וכאן הוקמה בירתה. למרות שינויים שעבר והסתעפויות למיניהן, המבנה של העיר העתיקה נותר ברור ומשורטט. עד המאה ה־18 הקיפה חומה את העיר העתיקה ותחמה את גבולותיה של אדינבורו בצורה מהודקת. למעשה החומה הקיפה את העיר רק משלושה כיוונים: ממזרח, מדרום וממערב. החלק הצפוני של העיר היה מוגן על ידי ההר שעליו ניצבת טירת אדינבורו, ועל ידי נור לוך, אגם ביצתי ששכן למרגלות הטירה ולימים הפך ל"גני רחוב הנסיכים" הירוקים. רחוב מרכזי אחר חתך את העיר העתיקה ממערב למזרח, ובמשך שנים היה הרחוב היחיד בעיר, כשסמטאות צרות וחצרות קטנות יוצאות משני צדדיו. בקצה המערבי, העליון, של המייל המלכותי עומדת טירת אדינבורו, ובקצה המזרחי שבתחתית ההר נחתם גבולה של העיר העתיקה על ידי ארמון הולירוד. מאחוריו משתרע פארק הולירוד, שנותר כמעט ללא שינוי. החלק השלישי של העיר העתיקה צעיר יותר ומשתרע מהמייל המלכותי דרומה.
שני גשרים יוצאים מהמייל המלכותי לכיוון דרום ועוברים מעל רחוב קאוגייט עתיק היומין. בדרומה של העיר העתיקה פזורים בנייניה הרבים של אוניברסיטת אדינבורו ויוצרים מעין קמפוס עירוני. הסטודנטים הרבים שממלאים את האזור מטשטשים את הכבדות של העיר העתיקה ומעניקים לה אווירה צעירה ושוקקת חיים.

המייל המלכותי

בין טירת אדינבורו, המתנשאת על הר געשי כבוי בגובה 120 מטרים, לבין ארמון הולירוד המהודר שבמורד ההר, נמתח רחוב ארוך ורחב שזכה לכינוי "המייל המלכותי". אירועי מפתח בהיסטוריה של סקוטלנד התרחשו לאורכו; מלכים ומלכות עברו בכיכרות מפוארות מטירת אדינבורו לארמון הולירוד, גברים נתלו בו לעיני כל בעוון בגידה ופשע, ונשים שנחשדו כמכשפות נשרפו על מוקד שהוצב במרכז הרחוב. משחר קיומה, לבה של אדינבורו שכן במייל המלכותי, ועד היום הוא פועם בחוזקה.
העדות הראשונה שבידינו לקיומה של טירה בראש הסלע הגעשי היא מסוף המאה ה־11. אותה טירה ראשונית נבנתה על ידי המלך הסקוטי מלקולם השלישי, על אף שבאותם ימים העיר
דנפרמליין שמצפון לאדינבורו נחשבה למקום מושבו של המלך. מי שהביא את אדינבורו לקדמת הבמה הסקוטית היה בנו של מלקולם, המלך דיוויד הראשון, שהתיישב על כס השלטון בשנת 1124. ארבע שנים לאחר מכן, בשנת 1128, העניק דיוויד הראשון לנזירים אוגוסטינים שטח במורד ההר שעליו יקימו כנסייה. אמנם נדרשו 300 שנים נוספות עד שיוקם באתר הכנסייה גם ארמון הולירוד, שעומד כיום בקצה המזרחי של הרחוב, אך כבר אז הניח המלך דיוויד הראשון את היסודות הראשונים למייל המלכותי.
כיום המייל המלכותי מורכב מחמישה רחובות הממשיכים זה את זה ואורכם המשותף הוא כמייל אחד. בקצה המערבי של המייל המלכותי ניצבת טירת אדינבורו וממנה יוצא רחוב Castlehill. ממנו ממשיך רחוב High Street, אחריו רחוב Lawmarket, אחריו Cannongate ולבסוף  Abbey Strand שמוביל לארמון הולירוד בקצה המזרחי של המייל המלכותי. במשך 400 שנה, מהמאה ה־12 ועד סוף המאה ה־18, היה המייל המלכותי הרחוב הראשי, ולמעשה גם הרחוב היחיד, של אדינבורו. לאורך הרחוב נבנו בתי קומות גדולים מעץ, שאחדים מהם ניתן לראות עד היום. ברווחים שבין הבתים, הנקראים closes, נוצרו סמטאות צרות וחצרות סגורות שבהן החזיקו איכרי העיר את המקנה שלהם. כיום אפשר למצוא לאורך המייל המלכותי כ־60 סמטאות וחצרות שכאלה, בהן מצטופפים דירות מגורים, מסעדות ופאבים.
עד שנבנתה העיר החדשה של אדינבורו במאה ה־18, היה המייל המלכותי המקום שאליו הגיעו אנשים מכל האזור כדי לסחור ולעשות עסקים. כאן היו הכנסיות הגדולות, בתי המלאכה, הפרלמנט, בית הכלא ואפילו הגרדום העירוני. מספרם של תושבי אדינבורו גדל בקצב מסחרר — מעריכים כי בסוף המאה ה־14 מנתה אוכלוסיית אדינבורו כ־2,000 איש, ובסוף המאה ה־17 התגוררו בעיר כ־20 אלף תושבים! כשהעיר החדשה נבנתה, מצבו של המייל המלכותי כבר היה עגום ביותר. צפיפות היתר, התשתיות הישנות, הסניטציה הגרועה — כל אלה גרמו לתושבים רבים לעבור אל העיר החדשה.
במאה העשרים המייל המלכותי חזר לחיים. בגלגול הנוכחי שלו הוא ויתר על המלכים, הפושעים והמכשפות הנשרפות על המוקד, ופינה מקום לתיירים שמגיעים אליו בהמוניהם. רוב ימי השנה תיירים ממלאים את חמשת רחובותיו של המייל המלכותי, שאת שני עבריו מקשטות חנויות מזכרות ססגוניות, מהן בוקעת מנגינה קופצנית של חמת חלילים סקוטית. רבים מהמוזיאונים ומהאטרקציות שאדינבורו מציעה למבקריה פרושים לאורך המייל המלכותי, ודואגים לפעילותו המתמדת. הרחוב מגיע לשיאו בחודשי הקיץ, אז פסטיבל הפרינג' של אדינבורו מתחיל והמייל המלכותי מתמלא בהופעות רחוב צבעוניות, ובכל סמטה אפשר לראות שחקנים ולוליינים המשעשעים את העוברים והשבים.

טירת אדינבורו
למרות עושרה התרבותי של אדינבורו ועשרות האתרים ההיסטוריים הממלאים אותה, טירת אדינבורו היא האתר המפורסם והמזוהה ביותר עם העיר. הטירה, הניצבת בראש סלע געשי במרכז העיר, מילאה במשך מאות שנים תפקיד אסטרטגי חשוב בחיי העם הסקוטי. צוקים תלולים סביב הטירה מגנים עליה ומבודדים אותה, ובצד הסוללה (שם נמצא השער לטירה) מתנשאת חומה גבוהה.
טירת אדינבורו עמדה במרכז כמה מהאירועים החשובים בהיסטוריה של סקוטלנד. היא עברה ידיים מהסקוטים לאנגלים שוב ושוב, עד לאיחוד הכתרים בין ממלכת אנגליה וממלכת סקוטלנד בשנת 1603. מסוף המאה ה־17 הפכה הטירה לבסיס צבאי ואף פעל בה בית כלא. בראשית המאה ה־19 החל העם הסקוטי להכיר בחשיבותה ההיסטורית של הטירה ומאוחר יותר היא אף נפתחה לתיירים. בשנת 1923 עזב חיל המצב את הטירה, אך עד היום היא נחשבת לבסיס של הצבא הבריטי. סוגי הביצורים השונים שניתן לראות כיום סביב הטירה משקפים את התפקידים השונים שמילאה, ממבצר המגן על העיר למונומנט לאומי. בשנת 1991 הוא הוצהרה כ"מונומנט רשום" של הממלכה המאוחדת, וכיום הטירה מושכת אליה יותר תיירים מאשר כל אתר אחר בסקוטלנד.
הטירה, שעומדת על יסודות בני מאות שנים, מורכבת מאוסף מבנים שנבנו ושופצו שוב ושוב. הבניין העתיק ביותר במתחם טירת אדינבורו הוא כנסיית סנט מרגרט. הכנסייה נבנתה במאה ה־12 על ידי המלך דיוויד הראשון על מנת להנציח את אמו לאחר מותה. במהלך המאה ה־16 הכנסייה יצאה משימוש והפכה למחסן אבק שרפה. רק בשנת 1848 התגלה מחדש ייעודו האמיתי של המבנה והכנסייה שוחזרה. השטח שמול הכנסייה מספק את הנוף הטוב ביותר מכל פינות הטירה. בנוסף, אפשר להציץ בקנה של Mon Meg, תותח כבד מהמאה ה־15 שנועד לשמור על הטירה ממצור. תותח נוסף הנמצא בטירה, מודרני ופעיל יותר, יורה כדור מדי יום באחת בצהריים מ־Mills Mount Battery. התותח נבנה במקור עבור סירות בנמל לית, אך כיום הוא פופולרי בטקסים שנערכים עבור תיירים המגיעים לבקר בטירה.
בלבו של מתחם הטירה נמצאת כיכר הכתר, בה תמצאו את מצבת הזיכרון הלאומית למלחמות סקוטלנד. מול הכיכר ניצב הארמון המלכותי, בו מוצגת כיום תערוכה לכבודה של סקוטלנד. החלק החשוב ביותר הינו חדר הכתר, שבו שמורים תכשיטים מרהיבים השייכים לכתר הסקוטי. לצד התכשיטים נמצאת גם "אבן השושלת" – לבנת בניין פשוטה למדי, שעליה הוכתרו כל מלכי סקוטלנד מאז שנת 843, השנה שבה הוכתר המלך קנת מקאלפין. עוד במתחם הטירה נמצא המוזיאון הלאומי של מלחמות סקוטלנד, המציג 400 שנה של לחימה סקוטית.
בכניסה לטירה נמצאת טיילת, ה־Castle Esplanade, שברוב ימי השנה עומדת ריקה (אם כי מלאה בתיירים), אך בחודש אוגוסט היא מארחת את פסטיבל טאט, ונצבעת באינסוף חצאיות קילט. בפינה הצפון מזרחית של הטיילת נמצאת מזרקת המכשפות, מזרקה יפה בסגנון אר־נובו המנציחה את מותן של כ־003 נשים שהואשמו כמכשפות ב־1722 והועלו למוקד במקום הזה.

Edinburgh Castle
Apr-Sept 9:30-18:00 daily
Oct-Mar 9:30-17:00 daily
Castlehill
Tel. 2259846
www.edinburghcastle.gov.uk

מרכז הוויסקי הסקוטי
כבר כשיוצאים מטירת אדינבורו ומתחילים לרדת ברחוב Castlehill, צצות מכל עבר אטרקציות תיירותיות. הראשונה מביניהן, וגם מהאהובות ביותר על קהל התיירים, היא מרכז הוויסקי הסקוטי. במרכז תוכלו לערוך סיור של שעה, שבו יתגלו לעיניכם תולדותיו ומרכיביו של המשקה הסקוטי הלאומי. המבקרים באתר עוברים דרך סדרה של מצגות ותערוכות המתארות את תהליך הייצור של הוויסקי. הסיור לרוב יתחיל בלגימה של ויסקי, ומשם ייקח אתכם אל דגם של מזקקה, שם תקבלו הסבר מפורט על כל המרכיבים ושלבי ההכנה, בליווי ניחוחות וקולות של מזקקת ויסקי אמיתית. בסוף הסיור רכב ממונע בדמות חבית ייקח אתכם למסע בהיסטוריה של הוויסקי הסקוטי. אמנם הסיור הוא החלק העיקרי של המרכז, אך אל תוותרו על החנות שבקומה הראשונה, שבה אפשר למצוא מבחר אדיר של ויסקי סקוטי מסוגים שונים ובגילאים שונים. גן עדן לכל מי שהמשקה קרוב ללבו.

The Scotch Whisky Experience
June-Aug 9:30-18:30
Sept-May 10:00-18:00
354 Castlehill St.
Tel. 2200441
www.whiskey-heritage.com.uk

קאמרה אובסקורה
במגדל גבוה בעל צריח בצבעי שחור לבן שוכנת הקאמרה אובסקורה של אדינבורו. הקאמרה אובסקורה היא מערכת של מראות היוצרת תמונה פריסקופית של העיר על דיסק לבן קטן במרכז של חדר מוחשך. כך אפשר לעבור בחדר ולראות את העיר, את בנייניה ואת אנשיה בפעולה. הקאמרה אובסקורה נבנתה על ידי האופטיקאית מריה שורט בשנת 1853, ומאז היא אחת האטרקציות התיירותיות האהובות בעיר. אף על פי שהקאמרה אובסקורה בוודאי לא מרגשת כפי שהייתה בתקופה הוויקטוריאנית, היא עדיין מצליחה לשמור, בפשטות מושכת, על קסמה הישן. ייתכן שהתייר המודרני יתפעל יותר מהטלסקופים החדשים שבגג המגדל, המספקים מראות נהדרים על העיר. לפני שתגיעו אל הקאמרה אובסקורה, תעברו בשלוש קומות בעלות אופי קצת יותר עתידני, שבהן מוצגות תערוכות אינטראקטיביות הכוללות הולוגרמות צבעוניות, תמונות בשלושה מימדים ועוד משחקים אופטיים מיוחדים.

Camera Obscura
July- Aug 9:30-19:30
Sept-Oct 9:30-18:00
Nov-Mar 10:00-17:00
Apr-Jun 9:30-19:00
549 Castlehill St.
Tel. 2263709
www.camera-obscura.co.uk

מרכז הפסטיבל הבינלאומי
מול הכיכר הקטנה שבה הופך רחוב Castlehill לרחוב Lawnmarket ניצבת כנסייה בעלת צריח ניאו־גותי מרשים. אם תסתכלו פעם נוספת, תרגישו שמשהו משונה מתרחש בכנסייה הזאת, אולי פשוט כי הכנסייה הזאת היא לא באמת כנסייה. המבנה הוקם בשנת 1845 כאולם כינוסים עבור הכנסייה של סקוטלנד, אך בסוף שנות התשעים נקנה המבנה העתיק על ידי הפסטיבל הבינלאומי של אדינבורו. הפסטיבל אמנם מתקיים במשך שלושה שבועות בלבד בקיץ, אך המרכז פתוח כל ימי השנה ומספק חלל נוח להופעות, לחזרות ולתערוכות אמנות. במרכז נמצא גם משרד הכרטיסים של הפסטיבל ובית קפה החביב על אנשי העיר. אחרי שהמבנה נקנה על ידי מארגני הפסטיבל הוא שופץ ורוהט מחדש, ואפשר לראות כאן כמה דוגמאות מצוינות לתערובת של סגנון ויקטוריאני וגותי עם סגנון עכשווי, היוצרת שילוב מפתיע ומעניין. בבית הקפה שולטים צבעים מלאי חיים של צהוב וכחול אל מול הקירות האפורים, ועל המדרגות פרוש שטיח אדום המקושט ב־200 פסלי גבס קטנים של שחקנים שהשתתפו בפסטיבל לאורך השנים. תאווה לעיניים.

The Hub
Mon-Sat 9:30-22:00
Sun 9:30-18:00
Admission free
348 Castlehill St.
Tel. 4732000
www.thehub-edinburgh.com

בית גלדסטון
הבניין הגבוה והצר הזה הוא הדוגמה טובה ביותר שנותרה במייל המלכותי לבתי המגורים שמילאו את הרחוב במאה ה־17. הבניין בן שש הקומות נבנה בשנת 1550 ושופץ 70 שנה לאחר מכן, בשנת 1620, על ידי סוחר בשם תומס גלדסטון. בכל קומה גרה משפחת אחרת, וגלדסטון בחר למשפחתו מקום טוב בקומה השלישית, באמצע הבניין. כיום בית גלדסטון נמצא בבעלותה של הקרן הלאומית של סקוטלנד, שלקחה על עצמה לשחזר את הבניין וליצור בו תחושה של בית מגורים מהתקופה. רהיטים מהמאה ה־17 הוכנסו לחדרי הבניין, שעוצבו ברוח התקופה. כיום בית גלדסטון פתוח ומספק לתיירים סיור באדינבורו של לפני 400 שנה.

Gladstone's Land
10:00-17:00 daily
Nov-Mar closed
477b Lawnmarket St.
0131 2265856

מוזיאון הסופרים
מוזיאון הסופרים של אדינבורו שוכן בבית המקורי היחיד שנותר עומד בחצר אחורית מקסימה מהמאה ה־17 שנקראת Lady Starir's Close. הוא נבנה בשנת 1622, הועבר לידיה של עיריית אדינבורו בשנת 1907 וכיום הוא מאכלס תערוכה על שלושת הסופרים הגדולים של סקוטלנד: סר וולטר סקוט, רוברט לואיס סטיבנסון ורוברט ברנס. בתערוכה אפשר לראות תמונות, פורטרטים, כתבי יד, ביוגרפיות של הסופרים וחפצים אישיים שלהם. במוזיאון מוצגים לוח השחמט של וולטר סקוט וקופסת טבק ההרחה של רוברט ברנס. פינה שקטה במוזיאון מוקדשת ליצירות שכתבו הסופרים ומספקת למבקר ספות נוחות להשתקע בהן וספר טוב לקרוא. בנוסף לתערוכה הקבועה במוזיאון, לעתים מוצגות תערוכות מתחלפות על סופרים סקוטים בעבר ובהווה. החצר שמחוץ למוזיאון ממשיכה את המוטיב הספרותי, כשעל הלבנים שעל האדמה חרוטות ציטטות של גדולי הסופרים והמשוררים של סקוטלנד.

Writers' Museum
Mon-Sat 10:00-17:00
Sun 13:00-17:00 (August Only)
Admission free
Lady Stair's Close, Lawnmarket
Tel. 5294901

מוזיאון על הגבעה
שמו של המוזיאון הזה לא ממש מעיד על ייעודו. המוזיאון, העומד על גבעה בעיר העתיקה, מוקדש כולו לבנקאות ולכספים. בתערוכות המוזיאון תמצאו מסמכים ומטבעות מתקופות שונות, תצוגה שלמה העוסקת בזייפנות כספים וגלריה המוקדשת להיסטוריה של הבנק הלאומי של סקוטלנד לצד התפתחותה של אדינבורו.
הבנק של סקוטלנד נוסד על ידי הפרלמנט הסקוטי בשנת 1695, ובשנת 1860 הוא עבר לבניין המרשים שאנו רואים היום. הבניין עוצב על פי קווי מתאר קלאסיים אך מעוטר בתוספות בארוקיות. פסל הזהב שבראש הגג הפך את המבנה לאחד המפורסמים בקו הרקיע של אדינבורו. בשנת 2001 התאחד הבנק של סקוטלנד עם בנק Halifax ויחד הם נקראו HBOS. במהלך המשבר הכלכלי בשנת 8002 הפך הבנק לחלק מ־Loyds Banking Group. ללא קשר להחלפות הידיים בין הבנקים, מוזיאון הגבעה עדיין פועל בתוך המבנה המרשים ומציע מבט על ההיסטוריה המעניינת של עולם הבנקאות.

Museum on the Mound
Aug, Mon-Sat 10:00-17:00
Sun 13:00-17:00
Sept-July, Tue-Fri10:00-17:00
Sat-Sun 13:00-17:00
The Mound
Tel. 2435464
www.museumonthemound.com

כיכר הפרלמנט
נמשיך ללכת על המייל המלכותי לכיוון מזרח, ולאחר שנחצה את גשר ג'ורג' הרביעי, תתגלה לפנינו כיכר נאה מרוצפת לבנים עתיקות. במרכז הכיכר ניצבת כנסיית סנט גילס, ועל שלוש הפאות שלה (כיום היא מעין כיכר חלקית, כשהפאה הרביעית מהווה את המייל המלכותי עצמו) שולט בית המשפט העליון של סקוטלנד. החזיתות הניאו־קלאסיות של המבנים תוכננו על ידי האדריכל הסקוטי הידוע רוברט אדם. העמודים המוגבהים והפסלים הקלאסיים שעליהם טיפוסיים לסגנון הג'ורג'יאני של אדינבורו, אם כי הצפיפות של המייל המלכותי לא ממש מאפשרת ליהנות מכל הדרם. מאחורי החזית שסוגרת על הכיכר מצפון מסתתר בית הפרלמנט הישן, שנבנה בשנת 1630 עבור הפרלמנט הסקוטי שהיה אז מופרד מהפרלמנט האנגלי. אחרי שהפרלמנט הסקוטי עבר לווסטמינסטר באיחוד הכתרים בשנת 1707, הפך בית הפרלמנט לחלק מבית המשפט.
בכיכר הפרלמנט, ממול לכנסיית סנט גילס, נמצא הלב של מידלותיאן: בלבנים שבהן הכיכר מרוצפת עיצבו צורת לב על מנת לסמן את המקום שבו עמד בית הכלא טולבות. בעבר נהגו אנשי אדינבורו לירוק על שערי בית הכלא בשעה שעברו על פניו, כדי לגרש את הרשע שנמצא בתוכו. השמועה אומרת שחלקם עודם עושים זאת.

כנסיית סנט גילס
קיימות עדויות לקיומה של כנסיית סנט גילס כבר בשנת 854. דבר לא נותר מהמבנים הקודמים שעמדו באתר, חוץ מארבעת עמודי התווך שבמרכז הכנסייה. עמודים אלה היו חלק מכנסייה נורמנית שעמדה פה בשנת 1120, והם הצליחו לשרוד את התלאות שעברה במהלך הרפורמציה. במאה ה־19 עברה הכנסייה שיפוץ וריהוט מחדש, כך שרוב הרהיטים והקישוטים שניתן לראות היום בכנסייה הם מהתקופה הזו. אז גם שובצו בכנסייה חלונות ויטראז' מרהיבים, כמו גם סדרת פסלים ומונומנטים שנעשו בעקבות זו שנמצאת בכנסיית וסטמינסטר בלונדון. הכניסה הראשית לכנסייה מוליכה את המבקרים לספסל מלכותי שעוצב במיוחד עבור המלכה ויקטוריה, ה־West Porch Queen. בפינה הדרומית של הכנסייה נמצאת ה־Thistle Chapel של 16 אבירי מסדר הדרדר, מסדר האבירים הנעלה ביותר בסקוטלנד.
למרות הפאר וההדר של כנסיית סנט גילס, כיום היא משמשת כנסייה רגילה לקהילה המתגוררת באזור. עם זאת, מיקומה של הכנסייה וחשיבותה ההיסטורית הגדולה הופכים אותה לכנסייה הרשמית של העיר, שבה נערכים טקסים דתיים גדולים בהשתתפות אישים חשובים. כך, למשל, זוהי הכנסייה שבה ייעשה שימוש בעת ביקורה של המלכה בעיר או בפתיחתו של הפרלמנט.

High Kirk of Saint Giles
May-Sept, Mon-Fri 9:00-19:00
Sat 9:00-17:00, Sun 13:00-17:00
Oct-Apr, Mon-Sat 9:00-17:00
Sun 13:00-17:00
High St.
Tel. 2435464

מרי קינגס קלוז
העיר העתיקה של אדינבורו ידועה בחצרות הפנימיות ובסמטאות הרבות הממלאות אותה, חלקן מעל פני הקרקע וחלקן מתחתיה. הסמטה המסתורית ביותר, ולכן גם המפורסמת ביותר, היא מרי קינגס קלוז. כשהחלו לבנות את בית העירייה של אדינבורו בשנת 1753, הונחו יסודות הבניין על הסמטה עצמה. את בתי המגורים בסמטה הרסו רק עד לגובה הרחוב, כשהקומות התחתונות של הבניינים משמשות יסודות למבנה העירייה. לאורך השנים החלו להתפתח כל מיני אגדות ושמועות סביב הסמטה התת קרקעית. אמנם אנשי העיר עושים היום מאמצים רבים כדי להשכיח מההמון את הסיפורים הללו, אך האגדה מספרת כי הסמטה נחסמה כשכל דייריה החולים והעניים עדיין בפנים, וכמובן שרוחותיהם מרחפות שם עד היום. זוהי רק אגדה אחת סביב הסמטה, ואם אתם מעוניינים לטעום את טעם המסתורין ולחפש את רוחות הרפאים בעצמכם, תוכלו לעשות זאת. הסמטה הקטנה נפתחה מחדש לציבור בשנת 3002 וכעת נערכים בה סיורים מודרכים, מדריך מחופש ייקח אתכם בין סמטאות אבן קרות וחשוכות אל העיר האבודה של אדינבורו.

רחוב קוקברן
נמשיך ללכת על רחוב High Stereet לכיוון מזרח, ורגע לפני שנחצה את הגשר הדרומי, נפנה שמאלה לרחוב קוקברן, אחד הרחובות המיוחדים באדינבורו. במשך שנים הוא ביסס את מעמדו כמרכז של תרבות אלטרנטיבית, וניתן למצוא בו בוטיקים ייחודיים, גלריות עצמאיות וחנויות תקליטים מלאות בכל טוב. שתי גלריות המוסיפות לרחוב נופך אמנותי הן גלריית Collective, המציגה יצירות אמנות פלסטית, וגלריית Stills שבה מוצגות תערוכות צילום. אליהן מצטרפת גם החנות Beyond Words, המוכרת ספרי צילום ואלבומי תמונות מכל העולם. שתי חנויות בגדים מדליקות הן Liberation, בה אפשר למצוא פוסטרים וחולצות עם הדפסים שנונים ומתוחכמים, ו־Fabrick, בה הלקוח מעצב בעצמו את ההדפס והצורה של חולצות, תחתונים, תיקים ועוד. Cookie הוא בוטיק ובו בגדים בעיצובים מיוחדים וססגוניים, Avalanche היא חנות תקליטים מחתרתית ו־Enchantment היא חנות קטנה שמלאה באבני חן מיסטיות, פיות, שדונים ויתר יצורי אגדות. אלה הם רק חלק ממה שיש לרחוב להציע, כך שבהחלט מומלץ לשוטט בו ולגלות עוד מאוצרותיו.

צינוק אדינבורו
הירידה התלולה של רחוב קוקברן תביא אתכם אל רחוב Market, שנמצא למרגלות העיר העתיקה ותוחם את תחנת הרכבות וייברלי (Waverley) מדרום. כאן מחכים לכם, זה לצד זה, שלושה אתרים. פנו ימינה ברחוב מרקט לכיוון מזרח, ותראו את האתר הראשון – צינוק אדינבורו.
אדינבורו ידועה באנגליה, ומחוץ לה, בעברה האפל ורדוף הרוחות. סיפורי זוועות ואגדות מסתוריות היו מנת חלקה במשך שנים. אם אתם מעוניינים בעובדות ההיסטוריות ובעדויות חותכות, צינוק אדינבורו הוא כנראה לא המקום בשבילכם. זה המקום ללמוד בדרך מהנה ובידורית על הסיפורים ההיסטוריים והמיתוסים של העיר, תוך כדי הדמיה של אירועים מהעבר. שחקנים בתחפושות מפעילים את המקום וכתמי דם מקשטים את התפאורה. אם ילדיכם אמיצים, ואינם מתרגשים מסיפורי פשע, זה המקום בשבילם.

Edinburgh Dungeon
Mar-June, Sep-Oct 10:00-17:00
Nov-Dec, Mon-Fri 11:00-16:00
Sat-Sun 10:00-17:00
Jan-Mar Mon-Fri 11:00-16:00
Sat-Sun 10:30-16:30
31 Market St.
Tel. 2401001
www.the-dungeons.co.uk

גלריית פרוטמרקט
המשיכו ללכת על רחוב מרקט לכיוון מזרח ומיד אחרי צינוק אדינבורו תתגלה לפניכם כניסה למקום רגוע ושלו בהרבה. זוהי גלריית פרוטמרקט, שנפתחה בשנים האחרונות וביססה את מקומה כגלריית האמנות העכשווית הטובה בעיר. מקור שמה של הגלריה בשוק הירקות והפירות שפעל בעבר במקום. כיום אין כל זכר להמולת השוק, והעיצוב המודרני והנעים של הגלריה הקטנה הזו מקדם את הבאים. התערוכות מתחלפות ומציגות עבודות של אמנים עכשוויים מכל העולם. בכניסה לגלריה תמצאו חנות ספרים מקסימה של ספרי עיצוב ואמנות, ולצדה בית קפה חביב.

Fruitmarket Gallery
Mon-Sat 11:00-18:00
Sun 12:00-17:00
45 Market Street
Tel. 2252383
www.fruitmarket.co.uk

מרכז האמנות העירוני
ממול לגלריית פרוטמרקט, בצדו השני של הרחוב, נמצאת גלריה קטנה נוספת, המוקדשת כולה לאמנות סקוטית. מרכז האמנות העירוני הוא המקום שבו עיריית אדינבורו מציגה את מיטב אוספי האמנות שלה. בין התערוכות המתחלפות תוכלו למצוא אמנות סקוטית מהמאה ה־17 ועד היום, הכוללת סגנונות אמנותיים שונים  – מציורים של גדולי האמנים, דרך צילומים היסטוריים של הנוף המקומי, ועד לאמנות קומיקס עכשווית. תוכלו לבדוק איזו תערוכה מוצגת באתר האינטרנט של המרכז.

City Art Centre
2 market St.
Tel. 5293993
www.edinburgh.gov.uk

מוזיאון הילדות
המשיכו ללכת על רחוב מרקט מזרחה וכשתגיעו לגשר הצפוני פנו ימינה בחזרה אל המייל המלכותי. כשהגשר הצפוני מגיע למייל המלכותי, הוא משנה את שמו ל"גשר הדרומי". העניין הזה יכול לבלבל בקלות מבקרים מן החוץ, אך כל שיש לזכור הוא שהגשר הצפוני והגשר הדרומי הם למעשה חלקים שונים של אותו הגשר. לאחר שנגיע למייל המלכותי נפנה שמאלה לכיוון מזרח ונמשיך לרדת במורד הגבעה עד שנראה מימיננו את מוזיאון הילדות.
מוזיאון הילדות הוקם בשנת 1955 על ידי פטריק מורי, חבר מועצת עיריית אדינבורו. המוזיאון מוקדש לילדות, ולא לילדים עצמם, או לפחות לא לילדים של המאה ה־21. אוסף המוזיאון כולל בתי בובות, דובונים, דגמים של רכבות ומריונטות מזמנים אחרים. בעוד שילדים אולי ישתעממו מהתערוכה הלא־אינטראקטיבית שהמוזיאון מציע, ההורים דווקא יכולים להתפעם מהקסם הישן והנוסטלגי של הבובות והצעצועים.

Museum of Childhood
Mon-Sat 10:00-17:00
Sun 13:00-17:00
42 High St.
Tel. 5294142

המרכז הסקוטי לסיפור סיפורים
המרכז הסקוטי לסיפור סיפורים נפתח בשנת 2006 במקום שעמד קודם לכן תיאטרון. לאחר שתיכנסו אל המרכז ותחלפו על פניו של בית הקפה הנעים שפועל בו, תגיעו לחלל מואר ומרווח שבו מוצגת תערוכה על סיפורים סקוטיים מכל הזמנים, מאגדות עם עתיקות ועד להארי פוטר.
התצוגה, המתאימה לכל הגילאים, מתחילה בקיר אינטראקטיבי שנועד להציג לפני המבקר את המסורת והספרות הסקוטית.
המרכז מאפשר גם כניסה לאתר נוסף: צמוד למרכז ניצב בניין טיפוסי מהמאה ה־15, עשוי אבן ועץ, דוגמה נהדרת לאדינבורו של ימי הביניים. התצוגה בבית מספרת על חייו של ג'ון נוקס, שהוביל את הרפורמציה הסקוטית ונחשב כיום למייסד הכנסייה הפרסביטריאנית בסקוטלנד.

Scottish Storytelling Centre
Mon-Sat 10:00-18:00
Sun 12:00-18:00 (July-Aug only)
Admission free
43 High St.
Tel. 5569579
www.scottishstorytellingcentre.co.uk

סיפורו של העם הסקוטי
נרד ברחוב קנונגייט ונבחין משמאלנו בבית עתיק בעל צריח ושעון התלוי מעל הרחוב. כאן  פעל Canongate Tolbooth בימי הביניים, ששימש כבית כלא ובית משפט, על אף שייעודו העיקרי היה גביית האגרות והמסים מתושבי אדינבורו בימי הביניים. כיום המקום מאכלס מוזיאון קטן המוקדש כולו למעמד הפועלים של אדינבורו ב־400 השנים האחרונות, ומאפשר הצצה אל החיים שהתנהלו בעיר. באמצעות מסמכים היסטוריים, תמונות, הקלטות ישנות וחפצים שונים המוזיאון מציג את חיי היומיום של הפועל הסקוטי, ואת תפקידי הגילדות ואיגודי העובדים שפעלו בעיר. אמנם אין זה מהמוזיאונים החשובים בעיר, אבל שלא כאחרים, הוא מצליח לקרב את המבקר מן החוץ לחיים שהתנהלו באדינבורו במשך שנים ולתושביה הפשוטים.

People's Story
Mon-Sat 10:00-17:00
Sun 13:00-17:00
Admission free
163 Canongate St.
Tel. 5294057

מוזיאון אדינבורו
המוזיאון העירוני של אדינבורו נמצא בשלושה בתי מגורים ישנים המחוברים זה לזה ומוקדש כולו להיסטוריה המקומית של העיר. התערוכה במוזיאון מורכבת מאוסף אקלקטי למדי של מסמכים היסטוריים, דגמים, פריטי אמנות, חפצי זכוכית, כסף וחמר. עם זאת אפשר למצוא בו גם כמה פריטים מעניינים בעלי חשיבות היסטורית, כמו תוכניות הבנייה המקוריות של העיר החדשה של אדינבורו. הכניסה למוזיאון חופשית.

Museum Of Edinburgh
Mon-Sat 10:00-17:00
Admission free
142-146 Canongate St.
Tel. 5294143

כנסיית קנונגייט
בסוף המאה ה־17 הוחרמה כנסיית הולירוד על ידי המלך ג'יימס השביעי והפכה לכנסייה המלכותית של העיר. עבור הקהילה של כנסיית הולירוד, שנותרה ללא מקום להתפלל בו, נבנתה כנסיית קנונגייט. זוהי כנסייה יפה וצנועה, תכונה נדירה בקרב הכנסיות של אותה תקופה. חזית הכנסייה מעוקלת והחלונות מקושתים. בתוך הכנסייה אפשר לראות כמה סמלים ונסים המדגישים את עברה של הכנסייה ואת הקשרים הצבאיים והמלכותיים שהיו לה. סביב הכנסייה גן נאה ובו בית קברות ישן. הגן הוא אי ירוק של שקט באמצע העיר העתיקה והנופים היפים הנצפים ממנו משקיפים אל גבעת קלטון.

הספרייה לשירה סקוטית
הספרייה לשירה סקוטית נוסדה בשנת 1948, ועברה למיקומה הנוכחי בשנת 1999. לפני שנגיע לספרייה עצמה, יש לציין את המבנה הארכיטקטוני המיוחד שבו היא שוכנת, מבנה עטור פרסים שזוכה להערכה רבה מצד אנשי העיר. הבניין כולל קיר אחד של חומת העיר העתיקה, ועיצוב עכשווי מושך המשלב בהרמוניה לבנים, עץ אלון, זכוכית ואריחי חרסינה כחולים. הספרייה מכילה את האוסף הגדול ביותר במדינה של שירה סקוטית באנגלית ובגאלית. אמנם רוברט ברנס ממלא בעצמו כמה מדפים, אך ישנו ייצוג הולם גם למשוררים אחרים מתקופות שונות. המבקרים יכולים לקרוא להנאתם, לשמוע הקלטות ישנות ולהתוודע לאירועים שהספרייה מארגנת במהלך השנה.

Scottish Poetry Library
Mon-Fri 11:00-18:00
Sat 13:00-17:00
Admission free
5 Crichton's Close
Canongate St.
Tel. 5572876
www.spl.org.uk

חן חקלאי

נוסעים לאדינבורו? להזמנת המדריך לחצו כאן

Share.

Comments are closed.