המראה מגבעת הקפיטול

0

לוסיוס פלביוס סילווה נוניוס באסוס, מפקד הלגיון העשירי ומושל יהודה, ישב בחצר ביתו על הגבעה הקפיטולינית ברומא. מתחתיו נפרש מגרש המירוצים של הסירקוס מאקסימוס, ומעבר לו הנהר. ביתו היה סמוך לארמונו של הקיסר, אספסיאנוס, שממנו הגיע זה עתה בן טפוחיו של הקיסר ובנו טיטוס, הכוהן היהודי יוספוס פלביוס. סילווה, איש לגיונר ומפקד צבאי וותיק, לא אהב בוגדים. אבל הקיסר קרא לו בחזרה מיהודה על מנת שיתאר באוזני פלביוס את קורות הקרב במצדה. 
סילווה היה בן שלושים וחמש כאשר התמנה על ידי אספסיאנוס למושל יהודה. קודמו בתפקיד, סקסטוס לוסילוס באסוס, מת לפתע, לאחר קרב עם מורדים יהודיים ביער יארדה. הוא הגיע לתפקיד לאחר שמילא תפקידים רבים בצבא ובממשל האימפריאלי. כאשר שירת, בתחילת דרכו, עם הלגיון הרביעי בבלקנים, פקד אספסיאנוס על הלגיון. כאשר אספסיאנוס פרש לביתו, הועלה סילווה בדרגה ונשלח לשרת עם הלגיון ה-21 בשוויצריה. ברומא מילא תפקידי ממשל שונים לפני שמונה על ידי מפקדו לשעבר למפקד הצבאי והמושל של יהודה המרדנית. 
"ספר לי על הקרב במצדה", שאל יוספוס. 
"במדבר שמסביב לים האספלט ישבו מורדים יהודים במצודות, ופגעו במגדלי האפובלסמן בעין גדי והפריעו לאורחות הסחר שעלו מעראביה המאושרת", אמר המושל ביובש. הוא לא היה איש של מילים רבות. 
"הקיסר ביקש שנשים קץ להתקפות של השודדים הללו. קודמי עוד התחיל במשימה הזו ואנו ידענו שמרכזם של השודדים הוא במבצר של הורדוס במצדה. בנינו חומה מסביב למבצר, כך שלא יימלטו השודדים, הקמנו מחנות וסוללה עד לחומת המבצר, פרצנו פנימה וחסלנו את המורדים". 
"וההתאבדות", שאל יוספוס, "מה היה סופם של השודדים על ההר?" 
"כמו שאמרתי", אמר המושל, "פרצנו פנימה והמורדים חוסלו כולם". 
"אמרו שנלחמו בגבורה ולבסוף התאבדו על מנת לא ליפול בשבי?", אמר יוספוס. 
"אתה, כידוע, איש של סיפורים", אמר סילווה ביובש, "תכתוב מה שיצווך האלים והקיסר".

Share.

Comments are closed.