אנטוורפן: יש לי רק חלום לקנות לך יהלום

0

רגע לפני שאתם כורעים ברך, או שאתן מתכננות להפתיע את בחיר לבכם בתכשיט יקר ערך, קחו בחשבון שהעלייה התלולה בזיוף יהלומים ובכמות האנשים הסוחרים בהם מצריכה נקיטת משנה זהירות. על אף שהאפשרות הטובה ביותר היא לפנות למעבדה מוסמכת, זהו פתרון יקר ובעייתי למדיי כאשר נמצאים במהלך סיבוב קניות. אך אל תאמרו נואש – כשירות לציבור המתארסים, מובאים בזאת שמונה צעדים פשוטים לזיהוי יהלום אמיתי. בהצלחה

תעודת כשרות. יהלומים אמיתיים מגיעים עם מסמכים. דרשו לקבל אסמכתא מאחד הגופים המפקחים על הסחר באבנים: מכון היהלומנים האמריקני (GIA), מועצת היהלומים הבלגית העליונה (HRD), או מעבדת הגמולוגיה האירופית (EGL).

כחול בסגול. חלק גדול מן היהלומים יציגו קרינה פלואורסצנטית כחולה תחת נורת אולטרה–סגול. מנגד, היעדר אור כחול אינו מצביע על זיוף אלא דווקא על אבן באיכות גבוהה במיוחד. החזר אור ירוק, צהוב או אפור מצביע לרוב על מויסונייט.

הבל הפה, שקר היופי. החזיקו את האבן קרוב לפיכם ונשפו על האבן כאילו הייתה עדשת משקפיים. אם היא נשארת מעורפלת יותר משתי שניות – מדובר בזיוף.

על המשקל. אבני חן רבות מופקות מן המינרל זירקון, שבצורתו השקופה מזכיר מאוד יהלום, אולם משקלן של אבנים אלה גבוה ב–50 אחוז מן הדבר האמיתי. יהלומים סינתטיים (מויסונייט) קלים מיהלומים בעשרה אחוזים.

הביטו פנימה. ליהלומים יש מקדם שבירה גבוה, כלומר הם "מעקמים" את האור העובר דרכם בצורה חדה, פי 2.5 ממצבו הטבעי באוויר. מקדם השבירה של זכוכית או קוורץ נמוך משמעותית, ולכן הם פחות מעוותים את החלל ואף מנצנצים במידה פחותה.

בבואה בשחור–לבן. יהלום אמיתי מחזיר לרוב השתקפות בגוונים של אפור. אם הדמות המביטה אליכם חזרה היא בשלל צבעי הקשת, זוהי אבן מאיכות נחותה או זיוף.

חוסו על הזכוכית. יהלום הוא אמנם החומר הקשה ביותר המוכר לאדם, אך לא היחיד המסוגל לחתוך זכוכית. מנגד, רוב האבנים המזויפות אינן יכולות לשרוט נייר זכוכית.

העבירו ברנטגן. אם במקרה הזדמנה לסביבתם מכונת שיקוף, בדקו האם היהלום נגלה בצילום. לעומת זכוכית וסוגים רבים של גבישים ומינרלים, היהלומים שקופים בפני קרני ה–X.

עפר פרלמן

נוסעים לאנטוורפן? הזמינו את מדריך אנטוורפן

Share.

Comments are closed.