אדינבורו: עשרת הגדולים

0

1. טירת אדינבורו
טירת אדינבורו היא האתר המפורסם ביותר בעיר. הטירה, הניצבת בראש סלע געשי במרכז העיר, מילאה תפקיד אסטרטגי בחיי העם הסקוטי במשך מאות שנים. היא עברה בין ידיים סקוטיות ואנגליות שוב ושוב, עד לאיחוד הכתרים בין הממלכות. בשנת 1991 קיבלה מעמד של מונומנט של הממלכה המאוחדת, וכיום היא מושכת אליה יותר תיירים מכל אתר אחר בסקוטלנד.

2. ארמון הולירוד
ארמון הולירוד המפואר נמצא במורד ההר שעליו ניצבת טירת אדינבורו. הארמון התחיל את דרכו ככנסייה כבר בתחילת המאה ה־12. בסוף המאה ה־15 בנה המלך ג'יימס הרביעי בסמוך לכנסייה את ארמון הולירוד. בשנת 7071 הפך הולירוד למשכנו של המלך בעת ביקוריו בסקוטלנד, תפקיד בו מחזיק הארמון עד היום.

3. המייל המלכותי
בין טירת אדינבורו לארמון הולירוד המהודר נמתח רחוב ארוך ורחב שזכה לכינוי "המייל המלכותי". במשך 400 שנה היה המייל המלכותי הרחוב הראשי של אדינבורו. כיום המייל המלכותי מורכב מחמישה רחובות הממשיכים זה את זה ואורכם המשותף הוא מייל אחד ושבעה יארד.

4. גבעת קלטון
גבעת קלטון נוצרה באותה התפרצות געשית שיצרה את ההר שעליו נמצאת טירת אדינבורו. במשך שנים רבות נותרה הגבעה מיותמת, אך עם הקמת העיר החדשה של אדינבורו, החלו לחפש לגבעה שימושים. מהימים ששימשה בית כלא ובית קברות ועד להפיכתה לגבעת המונומנטים הלאומית של סקוטלנד, גבעת קלטון תמיד שמרה על כבודה המיוחד מבין שכונות העיר.

5. אנדרטת וולטר סקוט
אחד המבנים המפתיעים שתמצאו ברחוב הנסיכים שבעיר החדשה הוא אנדרטה בסגנון ויקטוריאני גותי לזכרו של הסופר סר וולטר סקוט, שנחשב למחיה הפולקלור הסקוטי הישן. וולטר סקוט נולד באדינבורו בשנת 1771 והפך לדמות חשובה בחיי הרוח, כמו גם בפוליטיקה של סקוטלנד. האנדרטה, שגובהה 61 מטרים, היא המבנה הגדול בעולם שהוקם לזכרו של סופר.

6. בניין הפרלמנט
בשנת 1999 הפרלמנט הסקוטי נוסד מחדש. לאחר משאל עם הוא הופרד מהפרלמנט האנגלי שבווסטמינסטר, וחיפש בית חדש באדינבורו הבירה. הפרלמנט הסקוטי מפורסם בשל האדריכלות יוצאת הדופן שלו. כשנפתח בשנת 2004, התגלה קומפלקס יצירתי, דינמי וחדשני, שונה מכל פרלמנט אחר בעולם.

7. פסטיבל אדינבורו
אדינבורו ידועה כעיר הפסטיבלים האולטימטיבית של אירופה. מדי קיץ, למשך כמה שבועות, העיר מתמלאת בהופעות, הצגות, ירידים ופעילויות, ובעיקר בהרבה מאוד מבקרים. פסטיבל הפרינג' הצבעוני ופסטיבל התיאטרון הבינלאומי הם הידועים ביותר, ואליהם מצטרפים פסטיבלי פולקלור, מחול, קולנוע, מדע, ספרות ועוד.

8. העיר החדשה
העיר החדשה של אדינבורו נבנתה במהלך המאה ה־18 כהיפוך הגמור של קודמתה. שדרות רחבות ורחובות ישרים מלאים מבנים ניאו־קלאסיים נאים, מיטב הארכיטקטורה הג'ורג'יאנית, בהם תמצאו בתי קפה, גלריות אמנות וחנויות בגדים.

9. גראסמרקט
משנת 1477 פעל בעיר העתיקה שוק גדול ברחבה שזכתה לשם גראסמרקט. בהמשך קיבל השוק גוון אפל יותר, כשהפך לאתר הוצאה להורג. בשנת 2008 הסתיים שיפוץ מקיף שנעשה בכיכר, וכיום זהו מרכז של חנויות, פאבים, בתי קפה ומסעדות.

10. מושב ארתור
מעל ארמון הולירוד מתנשא רכס הרים אדמדם שנקרא "צוקי סליסבורי". בין הצוקים תמצאו את הנקודה הגבוהה ביותר בעיר, פסגתו של הר געשי כבוי שזכתה לכינוי "מושב ארתור". זוהי פסגה מחודדת המתנשאת מעל כל צריחי אדינבורו ומעל כל מצוקי פארק הולירוד.

חן חקלאי

נוסעים לאדינבורו? להזמנת המדריך לחצו כאן

Share.

Comments are closed.