היער השחור: האחים גרים

0

וילהלם ויעקב גרים נולדו למשפחה אמידה בעיירה קטנה מצפון ליער השחור. כשהיו רק ילדים קטנים נפטר האב באופן פתאומי ושני האחים נאלצו לתמוך באמם ובאחיהם הקטנים ולשחק את תפקיד ההורה. המצב הקשה הכריח אותם להתאמץ ולהשקיע בלימודים, הקשר ביניהם התחזק מאוד והעבודה המשותפת שלהם בכתיבת סיפורי העם הייתה מתבקשת.
קובץ הסיפורים הראשון של האחים גרים מ-1812, המכונה בעברית "מעשיות האחים גרים", הוא עבודתם המפורסמת ביותר של השניים. בין המעשיות נמצא את אלו על "עמי ותמי", "רפונזל", "סינדרלה" ו"כיפה אדומה". המעשיות התפרסמו במתכונת שונה מעט מזו שאנו מכירים וכללו סיפורים מפחידים בעלי מוסר השכל חריף. על אף ההקדמות החוזרות ונשנות של האחים בדבר היותן של המעשיות סיפורים למבוגרים, הם המשיכו להיתקל בביקורת קשה על חוסר ההתאמה לילדים.
קשה לדעת מה מקורן של המעשיות, במיוחד לאור הדמיון המפותח של האחים ולשזירתם של מאפייני אגדות-עם מכל רחבי אירופה בתוך סיפוריהם. המעשייה של האחים גרים שלכאורה היא המפורסמת ביותר היא דווקא זו המתארת את איסוף החומר וכתיבת קובץ המעשיות. הסיפור מתחיל בראשית המאה ה-19, אז החלו השניים את מסעם ברחבי גרמניה. הם תכננו לשמוע את סיפורם של אנשי ההרים, בני היער השחור ותושבי הכפרים בכל רחבי המדינה, ולשמר היסטוריה שבעל פה לדורות הבאים. הם ודאי לא התכוונו לספר אגדות מפחידות. אך הסיפורים שהם שמעו, לדבריהם, נסובו סביב כוחות נסתרים, מכשפות מפחידות, מפלצות מים עצומות, פיות טובות וגמדים, ועד מהרה הם הבינו שההיסטוריה שעוברת מאב לבן היא למעשה אותם סיפורי עמים – מבעיתים ככל שיהיו.
האחים ספגו ביקורת קשה על חוסר נאמנותם למקור, לסיפוריהם המקוריים של אותם אנשי היער. הם ניצלו מן הביקורת כיוון שמטרתם הייתה לשמר מסורת של סיפורי עם, מסור שטרם הייתה קיימת. הם נאלצו לשפר, לשכתב ובחלקה אף להמציא מסורת שכזו. הגרמנים פתחו מסלול טיול בן 600 ק"מ, מסלול שכלל אינו עובר ביער השחור, והוא עוקב אחר הטירות, היערות והעיירות שמהן קיבלו האחים גרים את השראתם לסיפורים המפורסמים ביותר. נראה שעד היום קיים ספק בלבם של הגרמנים ושל חובבי מעשיות העם באשר לאמיתות הדברים.
אף על פי שהמסלול כולו מתפרש צפונית ליער השחור, אפשר למצוא עדות להתעניינותם של האחים גם במעשיות שהתגבשו בתוך היער. ארבע שנים לאחר פרסום המעשיות, פרסמו השניים קובץ "אגדות גרמניות" (Deutsche Sagen) ובתוכו שני סיפורים העוסקים באגם מומלזה השוכן בצפון היער השחור. מומלזה היה אחד המקומות המסתוריים ביותר שעניינו את האחים גרים עד מאוד. הם הגיעו לביקור במקום כחלק ממסעם ביער השחור וביקשו לשמוע מן המקומיים את סיפורו של האגם. לבסוף התפרסמו שני סיפורי עם באותו קובץ. הסיפורים עוסקים במימיו הכהים ובכוחותיו האימתניים של האגם וכן במלך מומלזה שיוצא החוצה בלילות ירח מלא.
הם לא הסתפקו במעשיות שסיפרו להם תושבי הכפרים שסביב האגם, אלא חשו שהביקור הראשון שלהם חשף רק את קצה קצהו של מומלזה וכי יש בו אוצר חבוי – ולו רק בסיפורים. ב-1845 הם חזרו לביקור נוסף. באותו בוקר הם טעו בדרכם על פסגת הורניסגרינדה (Hornisgrinde), אך למזלם פגשו איכר שעזר להם להגיע אל האגם ואף סיפר להם מעשיות נוספות על זוג נאהבים שמתו בשל אהבתם והם חיים על קרקעית האגם עד עצם היום הזה.

נוסעים ליער השחור? להזמנת המדריך לחצו כאן

Share.

Comments are closed.