חנות הספרים של מטרופוליס

מציג את כל 10 התוצאות

 • מטרופוליס אתונה

   98.00

  מטרופוליס אתונה

   98.00

  ביקור באתונה מזמן עימות בין ציפיות למציאות. ערש התרבות המערבית, העיר שהעניקה השראה לעולם המערבי, מתגלה למבקר כגוש מגושם וחסר חן. איך צריך אפוא להתייחס לאתונה?
  מאז תור הזהב של פריקלס במאה החמישית לפנה"ס ועד ימינו ידעה אתונה תהפוכות רבות. ההתחלה היתה מבטיחה. אתונה היתה מרכז חשוב של התרבות היוונית והמשיכה לשגשג גם בתקופה הרומית. אבל קונסטנטינוס הגדול, שהפך את הנצרות לדת רשמית בממלכתו, חרץ את גורלה של העיר לשבט ולא לחסד. הפילוסופים, אנשי הרוח והמדע, מצאו להם מקלט במקומות אחרים ואתונה נותרה כפר קטן וחסר משמעות, שחי על זיכרונותיו.
  כשהמעצמות העניקו ליוון אוטונומיה במאה ה-19, הפכה אתונה לבירת יוון. העיר התפתחה במהירות ונאלצה לקלוט מאות אלפי אנשים מהכפרים ומהעיירות ביוון, ובכלל זה גם פליטים מתורכיה. תוצאות הגידול המהיר של העיר היו בנייה פראית וחוסר תכנון, שמהם סובלת אתונה עד היום…

 • מטרופוליס ברלין

   98.00

  מטרופוליס ברלין

   98.00

  ברלין היא לא רק מרכזה הגיאוגרפי של אירופה, אלא לב לבה של סצנת אמנות בועטת, שלה מסורת ארוכת שנים כבירת תרבות ותיקה. נפילת החומה ואיחוד העיר הסירו את המחיצות, ניפצו את הסטיגמות, וכיום העיר התוססת והמרתקת לא מפסיקה להפתיע ולהשתנות. ברלין מצליחה לחבר בין כל הקצוות: בין מזרח למערב, בין מיטב המוזיאונים לאמנות הרחוב והגרפיטי. בין האיפוק והשמרנות המסורתיים לתעוזה והמוחצנות של הקהילה הגאה בעיר. בין מיטב בתי האופרה והמשובחים שבתיאטראות לסצנת הטכנו במועדונים וחיי הלילה הפרועים. בין אדריכלות מתוחכמת וחדשנית לבתים המוזנחים ולתופעת הסקווטינג (פלישה לבניינים ריקים). בין אנדרטאות גדולות המנציחות אבדות כבדות מנשוא לבין אורך רוח ושלווה נוכח שיטוט סתמי בטירגרטן – הפארק הירוק והגדול שבמרכז העיר.
  "אני ברלינאי", שאג ג'ון קנדי ב-1963 כשנאם במערב ברלין וסחף את ההמונים אחריו. כיום המשפט הזה מקבל משנה תוקף, כשיותר ויותר אנשים ממדינות שונות ובעלי שורשים שונים מוצאים בברלין בית ומוצאים את ברלין בלבם. ואחרי הכל, ביקור בברלין הוא חוויה בלתי נשכחת.

 • מטרופוליס יפו

   98.00

  מטרופוליס יפו

   98.00

  בעשור האחרון הייתה ליפו עדנה. מהאחות הקטנה של תל אביב, מקום שאליה הוגלתה לאחר קום המדינה, חזרה ותפסה את מקומו כעיר תוססת וחיה בזכות עצמה. יפו הפכה ליעד לגלריות, לחנויות קטנות, סדנאות אמנים ואומנים – ויחד עמם לעילות – גנטריפיקאציה – המביאה אליה את עליית המחירים ורכישות בתים על ידי בעלי היכולת.
  יפו היא עיר בעלת היסטוריה עתיקה יחד עם פסיפס אנושי מרתק של מגוון עדות שהתיישבו בעיר במהלך שבעים השנים האחרונות.

  גיליון יפו של מטרופוליס הוא הגיליון השלישי בסדרת מטרופוליס שמוקדש לערים בישראל. קדמו לגיליון יפו גיליונות על ירושלים ותל אביב. בצדק זכתה יפו להיות הגיליון השלישי – גיליון מרתק וחדשני.

 • מטרופוליס מראכש

   98.00

  מטרופוליס מראכש

   98.00

  מרקש, על מיליון תושביה, שוכנת בתפר שבין הרי האטלס למדבר סהרה. רוב תושביה ברברים ויש אומרים שמקור שמה מצמד המלים "עיר האלוהים" בשפה הברברית.  העיר הוקמה בשנת 1069 על ידי יוסוף אבן תשפין משושלת המוארביטון ושימשה במשך מאות שנים בירת ממלכת מרוקו. עד ימינו היא נחשבת לבירה התרבותית של מרוקו, המקום שבו אצורים המסורת וההיסטוריה שלה.

  אווירה מיוחדת שורה במרקש. שילוב של קסם המזרח והמיסתורין הברברי של הרי האטלס. מקום מפגש בין תרבות הספרד של צפון אפריקה לאפריקה השחורה שמעבר למדבר. הסהרה משרה עליה אווירה רגועה, פחות המולתית מיתר עריה של מרוקו. בכל ערב, עם שקיעה, מתאספים מאות רוכלים, מספרי סיפורים, מרפאים, מכשפים, שחקנים, מאלפי חיות ולהטוטנים בכיכר הגדולה שבעיר העתיקה ומקימים בגופם את עולם הקסם של העיר האימפריאלית על גבול המדבר.

   

 • מטרופוליס נהר הירדן

   139.00

  מטרופוליס נהר הירדן

   139.00

   

  גיליון מיוחד של מטרופוליס וארץ וטבע הסוקר את נפלאות נהר הירדן. יציאתו הקדמונית של האדם מאפריקה, תחילת יישוב הקבע והערים הראשונות – סיפור של 1.8 מיליון שנה. מקדשים לאורך הירדן, ממקדשו המדהים של הורדוס בתל עומרית ועד מנזרי הירדן באתר הטבילה, יוחנן המטביל, הורדוס, מפעל החשמל בנהריים, ראשית ההתיישבות הקיבוצית ועוד – הכל מקופל בסיפורו של הירדן.

 • מטרופוליס נורמנדי

   98.00

  מטרופוליס נורמנדי

   98.00

  נורמנדי היא ארץ רחבת ידיים, 30,000 קמ"ר ועוד קצת. פי 1.5 ממדינת ישראל. מספר תושביה הוא קצת פחות מ–3.5 מיליון נפש. ארץ לא צפופה. בנסיעות לאורכה ורוחבה, ארבע שעות, חמש ואף יותר, תהיתי היכן מסתתרים תושביה?
  אפשר לחלוף על פני שדות, עיירות, כבישים ואוטוסטראדות במשך שעות ולא להיתקל בנפש חיה. אך, כשנתקלתי בהם, הם תמיד נראו מאושרים. פסטיבל מקומי קטן עם עשרות מאנשי המקום מחופשים לבתולות ים, לספנים תאבי חיים, לרקדניות משנות העשרים, צועדים בסך ברחוב הראשי של העיירה, כאשר על המדרכות מאות ילדים, הורים, מקומיים ותיירים עומדים ומריעים. איש לא הניד עפעף כשכרעתי לצלם את התהלוכה ואף זרקו עליי קונפטי כשם שזרקו על כל עובר אורח אחר. פעולה שלא תעבור בהשלמה כזו עם תושבי פריז למשל.
  בפרומאז'רי המקומי, מוכר הגבינות שעמד מאחורי הדלפק חייך בכל פעם ששבתי לבקש את גבינת הקממבר המעולה שמכר. הוא לא התעניין מהיכן הגעתי ולא תהה להיכן אני הולכת.
  קל היה לצפות שאזור מתוייר כמו נורמנדי יהפוך המוני, ממותק, צבעוני ומזוייף. אבל האזור על תושביו אינם מתרגשים. מיליוני התיירים והמבקרים המגיעים לכאן בכל שנה הם כיום מקור הפרנסה העיקרי ומי שנשאר בנורמנדי, עושה זאת מתוך אהבה לאזור ולמורשת, ואינו מוטרד מתיירים או עוברי אורח.

  יחד עם זאת האזור עובר שינוי עמוק. מספר העוזבים רב. האוכלוסייה הצעירה עוזבת לטובת הערים הגדולות, מפעלים נסגרים, ועסקי הגבינות הייחודיים שמאפיינים את האזור עומדים בפני סכנת העלמות. כל זה אולי לא מפריע לתושבי האזור אבל מעלה חשש כנראה אצל מיליוני המבקרים המגיעים לנורמנדי מדי שנה.
  בכלל נדמה לפעמים שהתיירים בנורמנדי מכירים אותה טוב יותר מתושבי המקום, שלפעמים לא מתרחקים מהכפר הקטן בו גדלו. לא מעט תיירים מתאהבים במקום וחוזרים אליו פעם אחר פעם. בעתיד ירכשו לעצמם חלקם טירה קטנה בכדי לשפץ אותה אחרי שיצאו לפנסיה.
  בינתיים הם מסתפקים בלחזור לאותו כפר שבו נפשו לראשונה, כי אוהבי נורמנדי אוהבים את השגרה של המקום. היציאה בבוקר לרכישת הבגט והגבינה במאפייה ובחנות הגבינות השכונתית. הצעידה הביתה לאורך כבישים צרים עם כיפת עצים וגדרות השיח העתיקות המפרידות בין שדה לשדה. אולי שחיית בוקר קצרה בים שמגיע ונסוג פעמיים ביום. קצת עבודה בחצר או בגינה או בתיקון חלון בן מאות שנים בבית. ארוחת צהריים קלה, תנומה של אחר צהריים, וארוחת ערב עם חברים אל מול הנוף.

 • מטרופוליס ניו יורק

   98.00

  מטרופוליס ניו יורק

   98.00

  האם ניו יורק היא רק מנהטן – אי הלכוד בין האיסט ריבר לנהר ההדסון? עד לפני כמה שנים התשובה הייתה מן הסתם חיובית. המרכז שלט ללא עוררין בשכונות שהוקמו מסביבו, בהן התגוררו העובדים העמלים של העיר שחיה ללא הפסקה, ובלבה מטרה אחת: כסף.
  כיום, הפריפריה מעמיקה את אחיזתה במרכז, או שמא התהליך הפוך: מנהטן מבצעת קולוניזציה של המרחב הגדול שמסביבה. האי שולח את זרועותיו התמנוניות בצורת גשרים שהוא מותח אל שכונות הפרברים, ומעמיק את אחיזתו בהן. אל הממון מגדיר מחדש את היחס שבין התושב לסביבתו: בעיר שבה משלמים באופן מפולפל עבור הכל, אין זכויות קדימה לתושב ותיק. אם הוא אינו יכול להרשות לעצמו להחזיק בדירתו בגלל העלייה התלולה במחירי השכירות, מנהטן תשלח אותו למחוזות אחרים, בהם יוכל לחיות ביתר רווחה בשעות בהן הוא נמצא מחוץ למשרדו באחד מגורדי השחקים האימתניים, המתנשאים בהמוניהם ומאיימים להטביע תחת כובד משקלם את האי עליו הם שוכנים.

 • מטרופוליס פרובאנס

   98.00

  מטרופוליס פרובאנס

   98.00

  קלישאה "לכל אחד הפרובאנס שלו" נולדת מחדש בראשו של כל מי שמטייל בפעם הראשונה באזור ומוגיע את מוחו בשאלה הבלתי נמנעת: מהי פרובאנס והיכן בדיוק לעזאזל היא משתרעת. האם עליי לבקר במרסיי כדי להשלים את הביקור בפרובאנס? ומה עם הקאמארג על נופיו המוזרים? ואסטרל? וקניון ורדון? ו… ו…
  האם ניתן להגדיר חבל ארץ על פי הגדרה מינהלית עכשווית, ששיקוליה קשורים לעניינים ביורוקרטיים? או אולי מוטב להתבסס על עברו של חבל הארץ הנדון, המנהגים, השפה וכל שאר המרכיבים היוצרים את מה שאנו מגדירים כ"זהותו" של מקום?
  לא כאן המקום לענות על השאלה הזו, אך דבר אחד ברור: פרובאנס ממשיכה לייצר מוזרויות היסטוריות ולזווג זיווגים בלתי אפשריים. לאחר מאות בשנים של מלחמות בין רומאים לגאלים, הפכה אוכלוסיית פרובאנס לחברה משותפת גאלו-רומית, נטולת תסביכים. התושבים המקומיים הטמיעו בתוכם גם את הפרנקים, שהדרימו לכאן 500 שנה מאוחר יותר ושלטו כאן בחסות הכתר הצרפתי…

 • מטרופוליס פריז

   98.00

  מטרופוליס פריז

   98.00

  פריז אחת הערים הידועות בעולם מתנהגת, כיאה למעמדה, כשחקנית מפורסמת. היא יפהפייה, אפופת מסתורין ועטורת שבחים, מחייכת בשקט בעודה מונצחת לעד בעדשות מצלמה המקיפות אותה מכל עבר. אלפי ספרים נכתבו עליה ומאות סרטים התרחשו בה והנציחו את פריז במוחנו כאחת הערים האלגנטיות והרומנטיות ביותר בעולם. העיר בנויה מנהר הסן ושתי גדותיו ומסביבם הרבעים מקיפים את גרעין העיר – האי סיטה. רחובותיה לנצח יתוארו כגדושים בנשים לבושות אופנת עילית ובאמנים רעבים ללחם. כיום הפער הזה בין המעמד העליון והתחתון מורגש אולי יותר מתמיד אך נעשים מאמצים רבים כדי לחבר את פריז העתיקה, המפוארת והאלגנטית עם פריז של הפרוורים, העניים, והמהגרים…

 • מטרופוליס רומא

   98.00

  מטרופוליס רומא

   98.00

  לא בכדי זכתה רומא לכינוי "עיר הנצח". אי אפשר שלא להתפעל מחיוניותה ומיכולתה להמציא את עצמה בכל פעם מחדש, למרות שבמהלך קורותיה היא נבזזה ונחרבה שלוש פעמים כמעט עד היסוד. זו עיר שבתקופות מסוימות נעזבה כמעט לחלוטין מתושביה. עבר בן 3,000 שנים רובץ מעליה כעננה ובכל זאת היא לא סיימה את תפקידה ולא הפכה לתל חורבות דוגמת בבל ונינווה.
  רומא לא השליכה את התפאורה האורבנית העתיקה מאחורי גווה, כמו אתונה, ולא השתעבדה לאבניה מתוך רגש דתי עמוק כמו ירושלים. רומא היא כיום עיר בירה גאה, שכל רובד ורובד בעברה ניכר בה מתוך שלמות והשלמה. זו עיר, שעל אף המגלומניה של שליטיה השונים – קיסרי רומי, האפיפיורים, מוסוליני – לא הפכה מונומנטלית כמו פריז, אלא נותרה עיר אינטימית ופתוחה, שמחה בחלקה…